Od czego zacząć rozmyślanie o tym jak dobrać rakietę tenisową? Po pierwsze musimy określić dla kogo ma to być rakieta, czyli rozmiar. Dzieci mają to szczęście, że dziś dla każdego można dobrać rakietę. Nawet 3 latek może już machać dopasowaną do swojego wzrostu rakietą ! Im starsi zawodnicy, tym większy wybór 🙂

Długość

1. Dla dorosłych najczęściej rakieta ma długość około 68,5-69 cm i to jest standard. Dla dzieci dobieramy rakietę do wzrostu. np. 23 cali/53,5 cm – to do około 125 cm wzrostu. Rakieta 25 cali/63,5 cm, dla dziecka do około 140 cm wzrostu. Rozmiar dobrać możemy w klubie, sklepie lub u trenera prowadzącego. Rakieta trzymana w ręku nie powinna, swobodnie wisząc wzdłuż nogi, dotykać ziemi. Mówi się, że około 5 cm od ziemi jest optymalne, ale dokładna długość jest uwarunkowana wiekiem, techniką, siłą konkretnego dziecka.

Materiał

2. Materiał z jakiego zrobiona jest rakieta, bo to w największym stopniu decyduje o cenie. W tenis 10 – kategoriach niebieskiej, czerwonej i pomarańczowej – wystarczająco dobrze sprawdzają się rakiety metalowe/aluminiowe. Są to najtańsze rakiety, dla dzieci od około 70 PLN, kończąc na dorosłych rozmiarach do 200PLN. Druga, pośrednia kategoria, to rakiety tak zwane kompozytowe, czyli połączenie metalu z powlekaniem innymi materiałami – np. grafitem. Ceny tych rakiet są nieznacznie wyższe od czysto aluminiowych. Jestem zwolennikiem przechodzenia na rakiety kompozytowe w kategorii pomarańczowej i ewentualnie zielonej, ale nie u starszych. Od kategorii zielonej i dalej, dla młodzieży i dorosłych, najlepiej wybrać coś z grupy, popularnie nazywanej rakietami grafitowymi. Sprzęt grafitowy jest najprzyjemniejszy w użyciu i najzdrowszy dla grającego, bo przenosi najmniej drgań. Ceny rakiet w pełni grafitowych zaczynają się od około 250 i sięgają nawet 900 PLN, w przypadku zawodniczych nowości na rynku. Przyjąć należy, że dobra dorosła rakieta, będzie kosztować +/- 400 PLN. Lepsze, przeznaczone, dla bardziej świadomych zawodników, będą trochę droższe. Tańsze będą rakiety klubowe, bazowe grafitowe, dla graczy klubowych, bądź amatorsko grającej młodzieży. Warto przeznaczyć taką sumę, gdyż amatorzy nie mają potrzeby zmieniania rakiet co sezon, a nawet jeśli zajdzie taka potrzeba, bo okaże się za ciężka/za lekka, można odsprzedać, nie tracąc wiele na wartości.

 

Waga i balans

3. Kolejną rzeczą, jaką należy określić to waga i balans. Przyjmuje się, że rakiety lekkie – do ok 275 gram- są dla dzieci, młodzieży i kobiet. Jednak najczęściej, lekka waga, wymusza balans na główkę, więc rakiety subiektywnie wydawać się mogą, nie takie lekkie. Rakiety zrównoważone – 275 do 300 gram- będą w środkowym przedziale wagi i tutaj możemy najwięcej różnic w balansie odnaleźć i dostosować do swoich potrzeb. W rakietach ciężkich – powyżej 300 gram- zazwyczaj balans jest zrównoważony lub w kierunku rączki.

 

Rozmiar rączki

4. Ostatnim z podstawowych parametrów to rozmiar rączki. Zaczynają się od L0, a kończą na liczbie L5. Funkcjonuje również miara calowa, gdzie 0 = 4 cale,  1 = 4 1/8 cala, 2 = 4 1/4 cala, 3 = 4 3/8 cala, 4 = 4 1/2 cala,  5 = 4 5/8 cala). Obwód rączki, należy dobierać do wielkości dłoni i długości palców.


O pozostałych, bardziej szczegółowych parametrach, postaramy się napisać osobny wpis.

 

Autor: Maciej Toboła, tekst oraz zdjęcia.

Be Sociable, Share!